Ako sa z kúsku mäsa v žemli stal kráľ fast foodu.

04.01.2025

Zrejme sa to začalo už v praveku

Kto by si pomyslel, že taká jednoduchá pochúťka ako hamburger má za sebou takú bohatú históriu? Aj keď sa to môže zdať neuveriteľné, korene tohto obľúbeného jedla siahajú až do čias, keď naši predkovia lovili mamuty a jedli ich surové. Samozrejme, vtedy to ešte nebol hamburger v podobe, akú poznáme dnes, ale princíp bol podobný – mäso medzi dvoma plátkami niečoho. No a dnes si už bez hamburgeru nevieme predstaviť letnú grilovačku, zástavku na rýchle jedlo na benzínke alebo dokonca jedálny lístok niektorej luxusnej reštaurácie. Ale odkiaľ sa vlastne vzal tento kráľ fast foodu?

Z hamburského prístavu až na americký veľtrh

História hamburgeru v podobe ako ho poznáme dnes siaha do 19. storočia. V nemeckom meste Hamburg si námorníci a obchodníci obľúbili steak z jemne nasekaného hovädzieho mäsa vloženého do chleba alebo pečiva. Keď sa časť z nich presťahovala do Ameriky, priniesli si so sebou aj tento svoj obľúbený pokrm.

Prvý skutočný hamburger, sa však objavil až na začiatku 20. storočia. Podľa niektorých zdrojov ho v roku 1904 pripravil  Fletcher Davis na veľtrhoch v St. Louis. Iní zas tvrdia, že to bol Charlie Nagreen, ktorý už v roku 1895 na Wisconsin State Fair predával podobné občerstvenie pre návštevníkov tohto veľtrhu.

Od stánkov k fast food impériám

Hamburgery sa pôvodne predávali len v malých stánkoch a na jarmokoch. To sa však zmenilo s príchodom fastfoodových gigantov ako McDonald's, Burger King a ďalších. Keď bratia McDonaldovci v roku 1940 otvorili svoje prvé reštaurácie, ich koncept bol jednoduchý: ponúkať síce obmedzený výber jedál, no zato s rýchlou a efektívnou prípravou a za dostupné ceny. Hamburger sa ukázal ako ideálna voľba. A tak sa stal dostupným a rýchlym jedlom pre širokú verejnosť. Dnes sa na svete predá viac ako 75 miliárd hamburgerov ročne, čo je viac ako 10 hamburgerov na každého človeka na Zemi! 

Hamburger dnes: Viac ako len jedlo

Hamburger je dnes viac ako len jedlo. Je to symbol amerického respektíve západného životného štýlu. Symbol  rýchlosti doby ale aj nezávislosti a slobody. Je to jedlo, ktoré spája ľudí z rôznych kútov sveta a ktoré nám pripomína, že niekedy sú tie najjednoduchšie veci tie najlepšie.

Dnes si môžeme vybrať z nespočetného množstva druhov hamburgerov – od klasických cheeseburgerov až po exotické varianty s ananásom, slaninou alebo dokonca arašidovým maslom či morskými plodmi. A to všetko vďaka tomu, že niekto kedysi dávno vložil kus mäsa medzi dve žemle.

Niekoľko zaujímavosti o hamburgeri:

  • Najväčší hamburger: Najväčší hamburger na svete vážil viac ako 2 500 kilogramov a bol pripravený v Malajzii v roku 2012.
  • Najdrahší hamburger: V niektorých reštauráciách si môžete dať hamburger aj za niekoľko stoviek dolárov. Tieto burgery obsahujú exkluzívne suroviny, ako napríklad Kobe hovädzie mäso alebo čierny lanýž.
  • Hamburger v kultúre: Hamburger sa objavil v nespočetných filmoch, seriáloch a videoklipoch. Stal sa tak nielen súčasťou pop kultúry ale dokonca jej ikonou. To sa nepodarilo žiadnemu inému jedlu.
  • Hamburger ako symbol globalizácie a kapitalizmu : Antiglobalizačné hnutie si často za svoj cieľ vyberá fast food reťazce, najmä ten najznámejší. Základným motívom týchto protestov je nesúhlas s globalizáciou, ktorá podľa antiglobalistov vedie k zhoršovaniu životného prostredia, nerovnostiam, a strate kultúrnej identity. A symbolom toho všetkého má byť práve placka mäsa v žemli.

Hamburger ako symbol nezdravého životného štýlu: Väčšina ľudí si hamburger spája s reťazcami rýchleho občerstvenia, kde sú burgery často pripravované z nekvalitného mäsa, s prídavkom veľkého množstva soli, cukru a nezdravých tukov. Taktiež porcie v týchto reštauráciách sú často nadmerné, čo vedie k vysokému príjmu kalórií. Rovnako aj najčastejšia príloha ku burgerom- hranolky, sú bohaté na kalórie a nezdravé tuky.

Hamburger pritom nemusí byť vôbec nezdraví. Ak ho pripravíme z kvalitného mäsa, doplníme čerstvou zeleninou, kvalitnou omáčkou a celé to vložíme do celozrnnej žemle, môžeme dostať doslova zdraví produkt s obsahom kalórií niekde medzi 250-300.